Свої для своїх: проєкти переселенців

За підтримки ГО “Штука” у Львові пройшов хакатон “Задум для своїх”, де команди розробляли проєктів взаємодії переселенців та місцевих мешканців. Розповідаємо про команди, які отримали фінансову підтримку від організаторів.

Коло друзів

Двоє переселенок Добропілля Мар’яна Козлова та Наталя Долгих у Дрогобичі провели зустрічі з арттерапії та психологічної підтримки для жінок і окремо для підлітків, що були змушені змінити місце проживання через повномасштабне вторгнення РФ в Україну.

«Щосереди ми збираємось, щоби працювати над собою. Компанія в нас зібралась знатна: пані з Ірпеня, Бучі, Маріуполя, Харкова, Херсону та інших міст сходу України). Ми говоримо, багато говоримо, бо у кожного своя історія. Ділимося радощами і тим, що болить. І через малюнок обговорюємо деталі. Як подолати стрес, як знайти свій ресурсний стан. Але найголовніше, що тут ми всі знайомимося, гарно проводимо час, обговорюємо наші переживання та страхи. Творчість є ефективним способом підтримати твоє психічне здоров’я, і з усім, що відбувається в Україні та у кожного особисто, це може бути особливо цілющим способом турботи про себе прямо зараз!», — ділиться одна з ініціаторів психологиня Мар’яна Козлова.

На зустрічах були представниці 8 областей України від 18 років. Також окремо проводили зустрічі для підлітків 12–18 років.

Проєкт став переможцем Хакатону «Задум для своїх» від ГО «Штука», завдяки чому учасники отримали канцелярське приладдя, а також смаколики для проведення зустрічей.

«Нам дуже імпонує ідея, що люди збираються разом, спілкуються, підтримують одне одного у цей важкий час. Розуміємо, що опинитися раптово на новому місці — це стрес. Тому, ми і підтримали цю ідею», — розповів представник ГО «Штука» Максим Романюк.

Почути безпеку

«Почути безпеку» — тренінги для людей з інвалідністю та вадами слуху. Перш за все мова йде про тактичну медицину, а також адвокацію та нетворкінг.

«Усі вже чули історії, як після ворожих обстрілів під завалами залишалися люди з вадами слуху, і вони не могли подати сигнал рятувальникам, а ті не могли спілкуватися з потерпілими. Тому, дуже важливо зараз допомогти їм отримати важливі знання та навички», — ділиться один з ініціаторів проєкту Богдан В`язовченко.

Він разом із дівчиною Дариною вирішили разом із сурдоперекладачем провести тренінги з тактичної медицини, розуміючи, що для людей  з вадами слуху такі знання в поточних умовах  є надважливими и. Дарина також має вади слуху, тому розуміє цю потребу як ніхто.

Студенти-юристи з початку повномасштабного вторгнення волонтерили і багато спілкувалися з людьми, тому й зацікавилися цією темою.

«Зараз проводиться багато навчань з першої медичної допомоги, боротьбі зі стресом, психологічної підтримки тощо. Але вони не всі адаптовані для людей з вадами слуху. Ми цю проблему вирішили», — додає Богдан.

Волонтерство на Львівському вокзалі

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну мільйони українців були змушені покинути домівки, від кордонів з країною-агресором люди їхали в інші області та країни. Львівський вокзал став місцем, куди приїздили сотнями тисяч уодин день ті, хто шукав прихистку у західних областях  України, та ті, хто виїжджав за кордон. Кілька груп волонтерів цілодобово продовжують зустрічати евакуйованих людей.

Серед них і волонтери на чолі з Михайлом Панченко. Головний кістяк — десять  людей, але за цей рік волонтерами були сотні людей на вокзалі. Михайло сам переселенець, тому як ніхто розуміє проблеми тих, хто покинув дім і не розуміє, що робити далі.

«Інформація понад усе  люди приходять до нас з сотнями різних запитів: від поселення до відновлення документів, пошуку транспорту по області та у Польшу. Особливо допомога потрібна людям, що приїхали з тимчасово окупованих територій. Вони частково перебували ли в інформаційному вакуумі».

Проєкт «Активна ре(інтеграція) молоді ВПО на Львівщині» втілюється ГО «Штука» за сприяння Програми розвитку ООН в Україні у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.

#UNRPP